Arwos A/S

Ny spildevandsplan sætter retning

Her kan du læse lidt om, hvad den nye spildevandsplan betyder i den nærmeste fremtid

I forbindelse med at spildevandsplanen er blevet godkendt på byrådsmødet d. 17. dec. 2025 kommer vi tættere på igangsætning af en række projekter, bla. arbejder vi løbende på separatkloakeringsprojekter, som gerne skulle minimere risikoen for, at borgerne oplever vand i kælderen og at der kommer overløb fra vores afløbssystemer .

I nærmeste fremtid planlægger vi separatkloakering af Kruså (Vest), Hjordkær samt Loddenhøj og Sandskær. Formålet med disse projekter er også at minimere mængderne, der skal pumpes til Stegholt Renseanlæg ifm. en kommende centralisering af spildevandsrensningen i Aabenraa Kommune.

Derudover har vi igangsat et projekt til vurdering af tilstanden på Bov og Kollund Renseanlæg, herunder hvilke komponenter der kan genbruges ifm. en centralisering. Projektet omfatter ligeledes en dimensionering af det afskærende ledningsanlæg, der skal sikre, at spildevandet fra den sydlige del af kommunen bliver transporteret frem til rensning på Stegholt Renseanlæg.

I Aabenraa by planlægges der ligeledes en separatkloakering og der er igangsat en række forundersøgelser, som skal give input til at kvalificere vores grunddata.

Pointen er, at nu er der sat retning og Arwos’ kan gå i arbejdstøjet. Fremtiden venter forude.

16. maj 2026

Driftstatus

Ingen aktuelle driftforstyrrelser

Åbningstider i dag

Genbrugspladser

Aabenraa
08:00 - 17:00
Padborg
10:00 - 17:00
Tumbøl
10:00 - 17:00
Kliplev
Lukket
Kobro
Lukket

Haveaffaldspladser

Stubbæk
Døgnåbent
Løjt
Døgnåbent

Genbrugsbutikker

Padborg
Lukket
Aabenraa
10:00 - 14:00
Kundeservice­centret
Lukket
Telefontid i Kundeservice
Lukket
→ Se alle åbningstider og adresser
16. maj 2026

Driftstatus

Ingen aktuelle driftforstyrrelser